Tipy na výlet

Hlavní poutní místo Katalánska – Montserrat

Montserrat je klášter v horách severně od Barcelony. Masiv montserratských skal je národním parkem, i sem dosáhnou trasy turistických výletních autobusů. Chcete-li však využít dobrodružnější a současně výrazně levnější cestu, jeďte vlakem z Placa Espanya na jednu ze zastávek Montserrat. Jízda vlakem trvá něco přes hodinu. Odtud jezdí nahoru ke klášteru lanovky, pěšky se dostat nahoru nelze. Ze zastávky Monsterrat – Aeri lanovka kabinová, z další zastávky pak povrchová zubačka. Nahoře ve skalách je starý klášter s krásným kostelem a několika budovami. Ovšem trochu zklamáním může být všudypřítomný turismus – autobusy, davy, suvenýry na každém kroku. Doporučuji proto regenerační procházku či výlet do hor. Na informacích zdarma dostanete mapku turistických tras i s časovým plánem a můžete vyrazit. Chcete-li, od kláštera nahoru se můžete popovézt další lanovkou, anebo si kopec můžete vyšlápnout některou z tras. Cesty nejsou obtížné a upravované, proto není třeba se obávat vydat nahoru i v sandálech.

Pro ty, co cestují se stanem či alespoň spacákem doporučuji kemp, kousíček od kláštera. Je levný a můžete si tak hory užít déle, protože jinak musíte hlídat, abyste stihli poslední lanovku zpět dolů, která jede okolo sedmé hodiny.

Jak se tam dostat? Možností máte několik.

  • Turistické autobusy vypravované Turistickou kanceláří (více informací v info na Plaza Catalunya, kde také pořídíte vstupenky – cca 55 Eur). Detail tohoto produktu najdete v samostatném příspěvku.
  • Montserrat po svém
    Chcete-li však využít dobrodružnější a současně výrazně levnější cestu, jeďte vlakem z Placa Espanya na jednu ze zastávek Montserrat. Z Plaza Espanya si ohlídejte, že přestupujete ze systému metra – na tzv. Ferrocarilles – FCG . Vše je dobře značeno a na Plaza Espanya je i několik cedulí se šipkami s nápisem Montserrat 🙂 Stejně tak bývá ve vestibulu metra často umístěn informační stánek. Jízda vlakem trvá něco přes hodinu. Odtud jezdí nahoru ke klášteru lanovky, pěšky se dostat nahoru nelze. Ze zastávky Monsterrat – Aeri lanovka kabinová, z další zastávky pak povrchová zubačka. Nahoře ve skalách je starý klášter s krásným kostelem a několika budovami. Ovšem trochu zklamáním může být všudypřítomný turismus – autobusy, davy, suvenýry na každém kroku.
  • Na Montserrat v taxíku
    I toto je možné 🙂 Dnešní poutník může nahradit koně za taxi a být na Montserratu nejrychleji 🙂 Cena se pohybuje kolem 50 – 60 Eur za cestu.

Když dorazíte na místo

Skvělé je vychutnat si poutní klášter a pak se vydat na  regenerační procházku či výlet do hor. Po příjezdu navštivte turistickou kancelář, kde dostanete mapku turistických tras i s časovým plánem a můžete vyrazit. Chcete-li, od kláštera nahoru se můžete popovézt další lanovkou, anebo si kopec můžete vyšlápnout některou z tras. Cesty nejsou obtížné a upravované, proto není třeba se obávat vydat nahoru i v sandálech.

GIRONA

Girona je město ve vnitrozemí necelých 100km od Barcelony. Turistické autobusy sem pořádají z Barcelony pěkné výlety. Zažijete tu klid, který v rušné Barceloně není a i zde je celá řada zajímavých památek a muzeí. Například expozice slavného surrealisty Salvátora Dalího.

MOŘE

Budete-li bydlet ve městě a zatoužíte po koupání, doporučuji si vyjet do některého z letovisek za městem. Je tady čistší voda, než u pláží ve městě a současně tu nebývá tak nacpáno. Stačí jet kterýmkoli vlakem po pobřeží na východ a vystoupit na některé ze zastávek s přívlastkem – de Mar. Doporučuji Malgrat de Mar, Arenys de Mar nebo Calella.